2024 m. balandžio 24 d., trečiadienis
Paieška

Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
Tarptautinis meninis projektas Mykolas Kleopas Oginskis – 250 "Sugrįžimas į Tėvynę"

Parodos anotacija

250 metų. Istorinė epocha, kurioje gyveno Mykolas Kle­o­pas Ogins­kis , suformavusi jį kaip asmenybę ir menininką, seniai liko praeityje, bet mes ir šiandien gyvai jaučiame M. K. Oginskio kūrybos idėjinę ir estetinę prasmę, jo kūrybos  žavesį. M.K. Oginskio  patriotizmas ir  kūryba lstipriai veikė tautinę sąvimonę XVIII a. istorinėje situacijoje,  išreiškė tautos laisvės siekimus, gyvybinius liaudies interesus, jo kūrybos ugnis ir šiandien šildo visų šviesių žmonių širdis.

M.K. Oginskis į Europos kultūrinį gyvenimą  įžengė kaip gilios, turtingos praeities, emociškai brandus ir intelektualus, Tėvynės labui paaukojęs savają dalią, laisvę, turtą ir gyvenimą žmogus.  M.K. Oginskį įkvėpė ir palaikė kūryba, kuri mobilizavo jo dvasines ir fizines jėgas vardan šviesių tautos ir žmogaus idealų.

M.K. Oginskio pagrindinis idealas - tarnauti Tėvynei. Šiuo credo ir vadovautasi - Seime, diplomatinėse misijose, vykdant Tado Kosciuškos sukilimo metu duotą priesaiką, puoselėjant LDK atkūrimo viziją pasibaigus maištingos emigracijos periodui - iki pat gyvenimo saulėlydžio Florencijoje, kai iš politiko, kūrėjo lūpų išsprūdo sunkus atodūsis: „Jei ne dramatiškas mano Tėvynės likimas, būčiau tapęs kompozitoriumi“...

Vis tiktai, ne tarnystė Tėvynės labui, o muzikinis palikimas, ypač polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“, pelnė M. Kl. Oginskiui ilgaamžę šlovę. Daugiau nei du šimtmečius per bekraštes garsų ir įvykių erdves, prakilniu ilgesiu vilnijanti šio polonezo melodija, jo raiškiai moduliuoti, atsikartojantys akordai smelkiasi į žmonių širdis, įsiūbuodami jausmų ir vaizduotės gelmes. Tūkstančiams klausytojų ši melodija - vienintelė gija jungianti su dramatiškais XVIII a. paskutinio dešimtmečio įvykiais, kai Abiejų Tautų Respublikos, o tuo pačiu ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vardas buvo ištrintas iš Europos politinių žemėlapių, kai, numalšinus Tado Kosciuškos sukilimą, ne tiktai M. K. Oginskis, bet ir kiti ano meto patriotai pirmą kartą patyrė su niekuo nesulyginamą TĖVYNĖS praradimo gėlą.

Projekto “Sugrįžimas į Tėvynę” tikslas - M.K. Oginskio asmenybę ir laikmetį, kuriame jis gyveno  atskleisti per meną.  Šlovę kompozitoriui pelnęs  garsusis polonezas „At­si­svei­ki­ni­mas su tė­vy­ne“ (a-moll Nr. 13 ) – skaudaus Lietuvos didžiosios kunigaikštystės dūžio aidas tapo šio projekto įkvėpėju .

Vakarų Lietuvoje viena tinkamiausių vietų semtis kūrybinio įkvėpimo bei pajusti Oginskių giminės dvasią yra Rietavas ir Plungės dvaras. 1802 m. ca­ras Alek­san­dras I do­va­no­jo tėvynės išsiilgusiam M. K. Ogins­kiui nu­si­žen­gi­mus ru­sų val­džiai ir lei­do su­grįž­ti į Lie­tu­vą bei to­liau val­dy­ti Rie­ta­vo se­niū­ni­ją, tad šis kraštas greitai tapo svarbiausia Oginskių rezidencija. Daugelis M. K. Oginskio idėjų po jo mirties buvo įgyvendintos būtent čia –Rietavo dvare.

M.K. Oginsio 250 – jubiliejui skirtame projekte, Oginskio kūrybos ir patriotizmo dvasia, įkvėpė šiuolaikinius menininkus atkurti to laimečio dvasią ir didingumą tapybos kūriniuose.

Projekto “Sugrįžimas į tėvynę” tikslas- meno kūriniuose atskleisti laikmečio dvasią, architektūros, intrjerų, kostiumų paveldą,  praskrieti per pamirštą amžių polonezo ritmu.

M.K. Oginskio kūrinio “Atsisveikinimas su Tėvyne” perfrazavimas į “Sugrįžimas į Tėvynę”- tai puiki proga priminti iškilią asmenybę, kuri paliko gilų pėdsaką Lietuvos  ir Europos istorijoje. Apie tai byloja Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos dailininkų meno kūriniai,  kurie galbūt nenusileidžia  garsiąjam Oginskio polonezui…

Švęskime šlovingą praeitį kartu.

 

Organizatorius:

Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyrius

 

Pagarbiai

Projekto organizatoriai:

LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkas Arūnas Sakalauskas

Kuratorė Violeta Jusionienė

 

 

 

Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)