2024 m. kovo 29 d., penktadienis
Paieška



Oginskių paveldo kelias

2019-11-22
Žemaitijos metams skirtą kultūros popietė „Če Žemaitėje bova ė bus“


 

Lapkričio 22 d., atsinaujinęs Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus pakvietė lankytojus į Žemaitijos metams skirtą kultūros popietę „Če Žemaitėje bova ė bus“.


 

Turininga renginio programa prasidėjo muziejaus direktoriaus Vyto Rutkausko įžanginiu žodžiu ir Rietavo kultūros centro folklorinio ansamblio „Kadaginis“ žemaitiškomis dainomis. Toliau sekė net trijų parodų atidarymas. Istorikas kraštotyrininkas Saulius Kaveckas  pristatė savo parengtą parodą  „Žemaitijos istorijos atspindžiai Giliogirio dvaro bibliotekos rinkiniuose“. Jis trumpai papasakojo savo senelių Marijono ir Eugenijos Kaveckų dvaro Giliogiryje atgimimo istoriją ir tęsiamas bei naujai kuriamas šio dvaro tradicijas. Viena jų, susijusi su iškilaus Kaveckų giminės atstovo iškilaus dvasininko, hebraisto, bibliofilo, Žemaičių katedros kanauninko Jono Krizostomo Gintilos (1788 – 1857) puoselėta meile knygoms. XIX a. Lietuvoje ši asmenybė, be kitų nuveiktų darbų garsėjo kaip sukaupusi didžiausią, daugiau kaip 30 000 tomų asmeninę biblioteką. Įkvėptas šio pavyzdžio dabartinis Giliogirio dvaro šeimininkas S. Kaveckas taip pat yra įsigijęs nemažą vertingų leidinių. Muziejuje jis pristatė arti šimto knygų atspindinčių Žemaitijos istoriją.  S. Kaveckas maloniai sutiko muziejuje eksponuoti ir dalį Giliogirio dvaro meno kolekcijos. Tai dailininko Kosto Žuolio nutapyti penkiolika paveikslų kuriuose įamžinti iki šių dienų išlikę Žemaitijos mediniai dvareliai. Šviesių, žaismingų tonų paveikslai lyg langai pro kuriuos žvelgdamas gali nusikelti į sodybų erdves, prisiliesti prie ilgus šimtmečius puoselėtos dvarų kultūros.

Nuskambėjus dar vienai „Kadaginio“ sudainuotai dainai jau kitose dvejose muziejaus salėse mažeikiškis fotomenininkas Jonas Strazdauskas pristatė fotografijų parodą „Žemaitijos rūkai“. Autorius papasakojo apie šios parodos atsiradimo istoriją ir nepaprastas patirtis ieškant rūkų, jų laukimą tekant saulei.  Anot rašytojos Viktorijos Daujotytės: „Žemaitijos rūkai, gražiai nufotografuoti  J. Strazdausko, skatina ne tik matyti, bet ir mąstyti. Mąstyti apie tai, ką turime, su kuo susitinkame, kas greit išnyksta, bet kažkuria dalimi ir lieka.“

Trečioji renginio dalis prasidėjusi folklorinio ansamblio pasakorės Reginos Tolenienės deklamuojamomis žemaitiškomis Rietavo krašto poetės Birutės Lengvenienės eilėmis įgavo labiau mokslinį, pažintinį pobūdį.

Renginio svečias Klaipėdos universiteto doc. dr. Vacys Vaivada pristatė skaidrėmis iliustruotą pranešimą „Žemaitijos vardo paminėjimas istoriniuose šaltiniuose“.        

Iš Kauno specialiai į šį renginį atvykęs Rietavo kraštietis Vladislovas Jonika papasakojo apie naujausius Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos tyrinėjimus. Minint valstybės atkūrimo šimtmetį draugijos nariai nusprendė įgyvendinti ypatingą projektą - sumanyta sudaryti dokumentuotas dvidešimties 1918 m. vasario 16-osios Lietuvos nepriklausomybės akto signatarų genealogines schemas ir parengtas jų apžvalgas ir istorinius patikslinimus kartu su įdomiausiais archyviniai šaltiniais, kuriais remiantis padaryti atradimai, pristatyti leidinyje. Septyniolikos istorikų, genealogijos specialistų komanda koordinuojama darbo grupės archyvuose ieškojo informacijos apie signatarų kilmę, ištakas, vyriškosios ir moteriškosios linijos protėvius. Tai pirmasis šios daugiau nei dešimtmetį veikiančios draugijos vykdomas tokio masto ir istorinės reikšmės darbas.

Vladislovui Jonikai teko imtis Žemaičių signatarų Kazimiero Stepono Šaulio ir Jurgio Šaulio genealogijos studijų ir schemų sudarymo, kurių spausdintas kopijas autorius padovanojo Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejui.

Iš Spraudės kilęs kraštotyrininkas, buvęs tremtinys Petras Turskis priminė susirinkusiesiems apie savo jėgomis parengtą ir išleistą naują knygą „Rietavo kraštas“. Ta pačia proga muziejui perdavė kraštotyrinių tyrinėjimų metu gautą, garbaus rietaviškio Vaclovo Salio surinktą Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Rietavo skyriaus dokumentų bylą.

Žemaitijos metams skirtą renginį užbaigė bendra renginio dalyvių daina „Žemaitijė“, pagal šviesaus atminimo poetės Nijolės Markauskaitės Rimkienės eiles.            


Renginio fotografijos svetainės nuotraukų galerijoje >>



 

         


 
Atgal   Spausdinti  
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra
Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
kontaktai
L. Ivinskio g. 4, LT-90311, Rietavas
Tel. (8 448) 68992
Faksas (8 448) 68992
El. paštas 
rokimuziejus@gmail.com 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Kovas
    2024     

 


 


  

  

  

  

       

  

   





  

 

 

 

 

 
 
 
Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)