2024 m. balandžio 20 d., šeštadienis
Paieška



Oginskių paveldo kelias

2019-04-28
Parodos „M.K. Oginskis. Sugrįžimas į Tėvynę“ sutiktuvės Kaune

 


Mykolo Kleopo Oginskio jubiliejiniais metais (2015 m.)  Rietavo Oginskių kultūros muziejaus parengta kilnojama stendinė paroda  „M. K. Oginskis. Sugrįžimas į Tėvynę“, apkeliavusi ne mažai su Oginskių istorija susijusių vietovių, pabuvojusi Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje, Prancūzijoje, Baltarusijoje, kitose šalyse, neprarasdama savo aktualumo ir toliau keliauja po Lietuvą. Švento Kazimiero provincijos Kauno Šv. Jurgio konvento gvardijono dr. Pauliaus Sauliaus Bytauto OFM kvietimu  saulėtą Atvelykio sekmadienį, balandžio 28 d. ji buvo pristatyta ir  Kauno pranciškonų Šv. Jurgio bažnyčioje.


Renginio metu muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas priminė ne tik M. K. Oginskio asmenybę, jo nuopelnus tėvynei, bet ir istorines kunigaikščių Oginskių fundacijas pranciškonų (Mažųjų brolių) bažnyčioms, vienuolynams. Ne veltui po mirties garsiųjų polonezų autoriaus palaikus 1833 m. priglaudė didžioji Florencijos pranciškonų šventovė Santa Croce. Garbingoje kaimynystėje tenka ilsėtis – netoli Rosini, Galilėjaus, Mikelandželo, Makiavelio, kitų iškiliausių Europos asmenybių.

Kalbėdamas apie dramatiškais istorijos lūžiais paženklintą XVIII-XIX a. sandūros epochą, kai iš politinių žemėlapių  buvo ištrintas Abiejų Tautų Respublikos vardas, direktorius priminė ir šiandienines  atsisveikinimo su Tėvyne aktualijas, visuotinę atsakomybę už jos valstybingumo išsaugojimą XXI a.  skersvėjuose. Šią pareigą primena ir parodos anotacinio teksto įvadinė eilutė: liūdniausia, kas mums gali nutikti - tai patikėti, kad XXI a. skersvėjuose Tėvynės sąvoka yra pasenęs, nemodernus reliktas, be kurio mes galime būti kaip niekada saugūs, nepriklausomi ir laimingi.

Tuo pačiu kauniečiai maloniai buvo pakviesti dažniau užsukti į  Rietavą. Juk būtent čia, Rietave XIX a. buvo įkurta paskutinė kunigaikščių Oginskių giminės rezidencija. Iš čia po Lietuvą pasklido to meto švietimo, kultūros, mokslo, technikos naujovių šviesa. Čia 1859 m. buvo įsteigta pirmoji žemės ūkio mokykla, 1872 m. pirmoji profesionali muzikos mokykla, 1882 m. nutiesta pirmoji telefono linija, 1892 m. pradėjo veikti pirmoji vieša elektrinė... Čia, Rietave 1873 m. duris atvėrė  Lietuvos neoromaninės architektūros perlas Šv. Mykolo arkangelo bažnyčia. Palaipsniui atgimsta ir Oginskių įkurtas vienas gražiausių Lietuvos parkų.

Parodos pristatymo metu, vadovaujami  mokytojų Algimanto Krėpštos ir Ievos Skerzgelzienės, muzikavo jaunieji Rietavo M. K. Oginskio meno mokyklos  atlikėjai. Jų pasirodymą vainikavo Kaune gyvenančios pianistės, ilgametės M. K. Oginskio kūrybinio palikimo puoselėtojos ir populiarintojos  Šviesės Čepliauskaitės atliekamo polonezo „Atsisveikinimas su Tėvyne“ melodija.

 

Parodos atidarymo fotografijos >>

 


 
Atgal   Spausdinti  
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra
Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
kontaktai
L. Ivinskio g. 4, LT-90311, Rietavas
Tel. (8 448) 68992
Faksas (8 448) 68992
El. paštas 
rokimuziejus@gmail.com 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Balandis
    2024     

 


 


  

  

  

  

       

  

   





  

 

 

 

 

 
 
 
Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)