2024 m. kovo 29 d., penktadienis
Paieška



Oginskių paveldo kelias

2021-03-09
Paroda „Vytis - Lietuvos ir lietuvių"

 

 

Užsitęsus pandeminiams suvaržymams, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus ilgokai planuotą išeivijos simbolių kūrėjo ir organizatoriaus Gintaro Karoso parodos „Vytis - Lietuvos ir lietuvių“ pristatymą Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje teko įgyvendinti nuotoliniu būdu.

Bendradarbiaujant su Floridoje šiuo metu apsistojusiu parodos autoriumi ir Rietavo gimnazijos administracija, kovo 9 d. mokytojams ir moksleiviams buvo surengtas gimnazijos direktorės pavaduotojos  Nijolės Dovidauskienės moderuojamas virtualus susitikimas. Jo metu mintimis apie šią parodą pasidalijo Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Kovo 11-osios proga visus pasveikino Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis.

Suprantama, kad visų parodos pristatymo dalyvių  ypatingo dėmesio sulaukė šiai progai išvakarėse Floridos Lietuvių Klubo Prezidento Richard Noviko nufilmuoti panoraminiai Lietuvių namų - Gintaro Karoso sodybos su besiplaikstančia trispalve vėliava vaizdai ir gyvas parodos autoriaus pasakojimas, kaip dėl karo ir kitų negandų Bostone, Čikagoje, Floridoje, Kalifornijoje ir daugelyje kitų JAV vietovių atsidūrę lietuviai sugebėjo išsaugoti lietuvybės dvasią, kaip čia buvo kuriami ir populiarinami Lietuvos Vyties ir kitų valstybingumo simbolių vaizdai. Kaip, prasidėjus Atgimimui, meniški šių simbolių lipdukai ir teminės lipdės daugiatūkstantiniais tiražais pradėjo keliauti į Lietuvą, kur buvo graibstyte, graibstomos įvairių patriotinių sambūrių, manifestacijų ir mitingų metu. O ir šiandiena daugelis iš jų puošia mūsų šventes ir kasdienybę. Užtektų paminėti, kad ir Benedikto Vanago vairuojamo lenktyninio automobilio ar Lietuvos geležinkelius reprezentuojančių greitųjų traukinių puošybos sprendimus.

Virtualus susitikimas baigėsi nuoširdžiais gimnazijos direktorės Almos Lengvenienės padėkos žodžiais ir sveikinimu švenčiant Lietuvos Nepriklausomybės atstatymo šventę.

Dėkojame visiems susitikimo dalyviams ir pradėjusiems jį organizuoti.


Parodos rengėjai apie parodą

„Vytis – Lietuvos ir lietuvių“ – taip vadinasi unikali paroda, kuri Pasaulio lietuvių bendruomenės pastangomis keliauja po lietuvių bendruomenes pasaulyje. Tai paroda, kurios tema niekada neskambėjo garsiai – kaip  išeiviai kūrė savo tautos ir valstybės simbolius.

Vytis tiek Lietuvoje, tiek išeivijoje reiškė maždaug tą patį. Šiandien tai Valstybės ženklas. Tai ženklas, kuris amžiais telkė mus ginti Tėvynę. Vytis Lietuvoje 50 metų buvo uždraustas, bet liko didelės vilties simbolis okupuotame krašte. Vytis – tai ženklas, kurį savo širdyse išsaugojo išeivija, tai tautinės veiklos variklis.

Šiandien jau mažai kas žino apie Amerikos Vyčius, apie seniausias lietuviškas organizacijas, apie lietuvių dainų ir šokių šventes, virš kurių plevėsavo mūsų Trispalvė. Su lietuviškais simboliais išeiviai kreipėsi į Amerikos politikus, kai reikėjo nepripažinti okupacijos, o ypač – kai reikėjo sveikinti atgimusią laisvę, kai reikėjo Lietuvą priimti į NATO.

Lietuvoje mums Vytį apgynė 1918 metų savanoriai, o iš draudimo laikų grąžino 1988 metų Sąjūdis. Išeivijoje tautos ženklo nereikėjo grąžinti. Jis buvo karo pabėgėlių gyvenimo dalis. Jis buvo iš Tėvynės ištremtos kartos viltis. Jį po Pensilvanijos šachtas ir Čikagos skerdyklas, po Bruklino gatveles ir Bostono dangoraižius, nešiojo VLIK-o aktyvistai, „Draugo“ korespondentai, „Lietuvių enciklopedijos“ autoriai, gausybės lietuviškų knygų leidėjai. Tai buvo žmonės-katalizatoriai, būrę lietuvišką veiklą, chorus, šokių ratelius.

Visos šios idėjos ir parodos autorius – bostoniškis Gintaras Karosas, gyvenimą paskyręs lietuviškai veiklai.

Gintaras Karosas ir jo draugai dar prieš 40 metų Amerikos lietuvių jaunimo sąjungos informaciniame biure, vėliau – per kompanijų „Baltic Enterprises“ ir „Baltic Associates“ informaciją, leidinius, vaizdinę produkciją, per visos Amerikos tautinius festivalius bandė pasiekti išeivius, grąžinti jiems lietuvišką dvasią ir kartu pasakoti apie Lietuvą, jos vargus okupacijoje.

Daug simbolikos ir literatūros anglų kalba buvo skirta Amerikos politikams. Parodai nuotraukas atsiuntė prezidentų Ronaldo Reigano ir Džordžo Bušo bibliotekos-muziejai Kalifornijoje ir Teksase. Kai JAV vadovai viešai demonstravo lietuviškus simbolius, Baltijos kraštų likimu ėmė domėtis ir didžioji Vakarų spauda.

Pastaroji paroda daugeliui bus įdomi tuo, kad sužinos, kas iš tikrųjų kūrė tokį populiarų modernų „Vytį“, ant marškinėlių, suvenyrų spausdinamą Geležinį vilką, iš kur atkeliavo lipdukai „Žalgiris“ ar Persitvarkymo Sąjūdį remiantys plakatai.

Paroda pirmąkart pristatyta visuomenei Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose. Parodą ir kūrėjo darbus aukštai įvertino prezidentas Valdas Adamkus ir prof. Vytautas Landsbergis. Parodą Lietuvoje matė Kauno istorinės pilies, Pasvalio krašto, Klaipėdos laikrodžių, Biržų muziejų lankytojai.

Dabar šie unikalūs dokumentai rodomi išeivijos centruose, dar kartą primenant tą didelę dvasinę paramą, kurią užsienio lietuviai teikė kraštui Maskvos okupacijos metais, o taip pat Sąjūdžio tautos budinimo laikotarpiu.

 

Norinčius priimti parodą ar prisidėti prie jos sklaidos kviečiame kreiptis į PLB, LB krašto valdybą, į patį Gintarą Karosą (+1 617 2694455, e-mail: gkvytis@gmail.com). Šią parodą parėmė „Lietuvių fondas“.

 

Kviečiame nuotoliniu būdu apsilankyti  parodos pristatyme Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje >>

susipažinti su virtualią parodos "Vytis - Lietuvos ir lietuvių" versija >> ; >>  ir parodos bukletu  >>


Taip pat plačiau susipažinti su išeivijos simbolių kūrėju ir parodos autoriumi Gintaru Karosu. Jūsų dėmesiui siūlome LRT mediatekoje saugomą laida "Atspindžiai. Paveldo kolekcija. JAV lietuvio G. Karoso sukurti Vyčiai ir kita tautinė atributika" >>


 



 
Atgal   Spausdinti  
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra
Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
kontaktai
L. Ivinskio g. 4, LT-90311, Rietavas
Tel. (8 448) 68992
Faksas (8 448) 68992
El. paštas 
rokimuziejus@gmail.com 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Kovas
    2024     

 


 


  

  

  

  

       

  

   





  

 

 

 

 

 
 
 
Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)